جومیار، قالب و افزونه های جوملا
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

وردپرس، جوملا یا دروپال کدام را انتخاب کنیم

دسته بندی :دانستنی های جوملا ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ جومیار 1000
مقایسه سیستم های مدیریت محتوا جوملا، وردپرس، دروپال

همیشه برای تمام افرادی که میخواهند کار با یک سیستم مدیریت محتوا را شروع کنند این سوال بوده که کدام یک را انتخاب کنند همانطور که میدانیم سیستم های مدیریت محتوا در سال های اخیر بین همه افراد محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. شما می توانید یک وب سایت با کیفیت بالا رابدون داشتن دانش برنامه نویسی تولید کنید و این خود باعث ایجاد کسب کارهای جدید و محبوبیت روز افزون سیستم های مدیریت محتوا شده است.
از میان تمام سیستم های مدیریت محتوای موجود که در سالهای اخیر انتشار پیدا کرده اند3 سیستم مدیرت محتوا محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه دارند وردپرس، جوملا و دروپال از سایر موارد دربین کاربران محبوب ترن و 71 درصد بازار CMS را پوشش میدهند. بنابرین امکان اینکه شما برای طراحی سایت یکی از این cms ها را انتخاب کنید بسیار زیاد است.

وردپرس، جوملا یا دروپال کدام را انتخاب کنیم؟

هرکدام از این سیستم ها دارای 3 ویژگی اصلی هستند که بین هر 3 مشترک است، هر 3 رایگان هستند و شما برای استفاده از آنها هیچ هزینه ای پرداخت نمیکنید،هر 3 کد باز هستند و به راحتی بر اساس نیاز شما قابل تغییر میباشند و از همه مهم تر به شما امکان ساختن یک وب سایت حرفه ای سطح بالا و مدیریت آسان را میدهند.

ما قبل از اینکه بخواهیم سیستم مدیرت محتوا را انتخاب کنیم باید چه معیارهای مد نظر داشته باشیم،  سعی کردیم در این مقاله به معرفی نقاط قوت و ضعف هر سه سیستم بپردازیم و ویژگی های کارایی های هر کدام را به اختصار توضیح دهیم و مشخص کنیم کدام سیستم مدیرت محتوا مناسب نیاز شما میباشد

ملاک های مهمی برای انتخاب CMS باید داشته باشید:
• هزینه پیاده سازی سایت
• راحتی در استفاده،
• پشتیبانی خوب
• توانایی سفارشی سازی
• کارایی و عملکرد بالا
• امنیت قابل قبول
• بهینه سازی برای موتورهای جستجو

 

قبل از اینکه به مقایسه این 3 سیستم مدیریت محتوا بپردازیم و به شما کمک کنیم که کدام سیستم را برای ادامه مسیر انتخاب کنید بهتر است معرفی مختصری از امکانات ویژگیهای W&J&D داشته باشیم.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس

سیستم مدیریت محتوا وردپرس
The Dominating Force

WordPress برای اولین بار در سال 2003 منتشر شد. تکنولوژی اصلی آن زبان برنامه نویسی PHP با پایگاه داده MySQL بوده است. در سال های اخیر بخاطر سهولت استفاده محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران داشته است.
شاید این جمله برای طرفداران جوملا ( و شخص خودم) زیاد خوشایند نباشد اما وردپرس از زمان شروع فعالیت تا به امروز بهتر از سایر سیستم مدیریت محتوا در دسترس بوده است و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

سهم بورس وردپرس

در بازار سیستم های مدیریت محتوا وردپرس با سهم %60 بازار در حال صعود است.علاوه بر این وردپرس در آستانه 30 درصدی از سهم کل وب سایت های آنلاین می باشد و همچنین WordPress سریعترین سیستم مدیریت محتوا در 8 سال اخیر بوده است.
آخرین نسخه وردپرس (4.9.8) بیش از 90 میلیون بار دانلود شده است. و بسیاری از وب سایتهای شناخته شده معروف از این سیستم مدیرت محتوا استفاده میکنند و این خود باعث دلگرمی کاربران برای استفاده از این سیستم مدیریت محتوا شده است.

وبسایت های معروف وردپرسی

سیستم مدیریت محتوای جوملا

سیستم مدیریت محتوا وردپرس
The Runner Up

جوملا در سال 2005 به عنوان یک CMS به نام مامبو تاسیس شد. نام Jumla، یک کلمه سواحیلی به معنای “همه با هم” است که به راحتی در لوگو آن میتواند این همبستگی را مشاهده کرد. جوملا یک پروژه کد باز که توسط یک جامعه توسعه دهنده وب داوطلب همیشه در حال توسعه و پیشرفت است.
جوملا را میتواند دومین سیستم مدیرت محتوای محبوب درمارکت سیستم های مدیریت محتوا دانست 58 میلیون وب سایت با سیستم مدیریت محتوای جوملا پیاده سازی شده اند و در آخرین نسخه آن نزدیک به 93 میلیون بار دانلود شده است.
از نظر ساختاری همانند وردپرس است برپایه زبان php پایگاه داده MySQL بوده و به دوقسمت بخش مدیریتی back-end (the administration area) و بخش کاربری front-end (the visible part of the website) تقسیم شده است.

سیستم مدیریت محتوای دروپال

دروپال
The Choice of Enterprise Websites

رتبه سوم سیستم مدیرت محتوا به دروپال تعلق دارد.نسخه اولیه دروپال در سال 2001 منتشر شد و در حال حاضر سومین راه حل محبوب برای ساخت وب سایت است. سهم بازار کل آن 2.2 درصد است که به این معنی است که در حدود 41 میلیون وب سایت با دروپال در حال اجرا هستند.
دروپال همانند دیگر کاندیداها بالا، تکنولوژی اصلی آن PHP است و همچنین یک پروژه نرم افزاری منبع باز و جامعه محور است.

 

مقایسه وردپرس، جوملا و دروپال

 

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا جوملا، وردپرس، دروپال

خوب وقت آن رسیده که شروع کنیم به بررسی کارایی و عملکرد سیستم های مدیریت محتوا بپردازیم:

1) هزینه پیاده سازی سایت:

نکته مهمی که برای طراحی یک وب سایت باید در نظر گرفت این است که طراحی یک وب سایت چقدر هزینه دارد چیزی که در هر سه سیستم مدیریت محتوا مشترک است این است که هر 3 کد باز و کاملا رایگان هستند،این نکته را در نظر بگیرید که طراحی یک وب سایت همواره همراه با هزینه است هرچند که سیستم مدیریت محتوا نیز رایگان باشد
اگر شما حتی سرور در خانه هم داشته باشید باید برای دامنه هزینه پرداخت کنید حتی اگر تخصصی در شخصی سازی یک قسمت و یا حتی فارسی سازی یک افزونه خارجی داشته باشید باید مبلغی برای خرید این منظور در نظر بگیرید و اگر نیاز به افزونه تجاری داشته باشید هم باید بابت آن مبلغی پرداخت کنید این ویژگی در هر سه افزونه مشترک است و مختص به یک CMS خاص نیست

وردپرس
به احتمال زیاد هزینه های اضافی وردپرس برای راه اندازی سایت مربوط به قالب ها، پلاگین های پرداخت، و افزونه ها تجاری می باشند.
این در حالی است که بسیاری از افزونه های کاربردی به صورت رایگان عرضه میشود اما اگر شما مایل باشید یک سایت حرفه ای راه اندازی کنید قطعاً باید هزینه ای برای دریافت قالب و افزونه پرداخت کنید.

به عنوان مثال وکامرس محبوب ترین افزونه فروشگاهی وردپرس است با این حال باید درگاه های بانکی و امکانات اضافی آن در مارکت وکامرس خریداری شود و با این حال که افزونه های رایگان زیادی نیز برای آن منتشر شده است.

جوملا
هزینه های اجرای سایت جوملا شبیه به وردپرس است. این نرم افزار رایگان است، اما شما به احتمال زیاد برای قالب ها، افزونه های بانکی ، و افزونه های تجاری باید هزینه ای پرداخت کنید،اما در کل قیمت در فروشگاه افزونه جوملا مانند قیمت افزونه های وردپرس است.

افزونه های جوملا

دروپال
در کل دروپال برای عملکرد سریع سایت ساخته شده است. در نتیجه، سخت افزار کمتری نسبت به رقبای خود نیاز دارد که خبر خوبی برای هزینه سرور می باشد. دروپال نیز برای برخی تم ها و افزونه ها هزینه ای دریافت میکند که در دو افزونه دیگر نیز مشابه است.
شما اگر توسعه دهنده وب باشید ساخت یک وب سایت با دروپال برای شما بسیار راحت است ولی اگر آشنای ندارید باید هزینه ای برای تغییرات و توسعه حتما باید بپردازید و قطعاً باید مقداری بودجه برای توسعه سایت در نظر بگیرید.
البته شما اگر مشکل زمان ندارید میتوانید با گذاشتن وقت و انجام یک سری آزمون صحیح و خطا میتوانید سایت خود را ایجاد کنید ولی در کل یادگیری دروپال سخت تر از جوملا و وردپرس است.

 

2) سهولت در استفاده و کاربر پسند بودن:

سهولت در استفاده یکی از مهم ترین معیارهای محبوبیت سیستم های مدیرت محتوا است،راحتی در استفاده و پیچیده نبودن یکی از عوامل مهم تصمیم گیری در انتخاب مخصوصا برای کاربران مبتدی است بنابرین تصمیم گرفتیم در مورد سهولت در استفاده هم به بخشی از این مقاله بپردازیم.

وردپرس
سهولت استفاده یکی از بزرگترین نقاط قوت WordPress و یکی از دلایل اصلی موفقیت او است. راه اندازی سریع و آسان و نصب سریع و راحت یکی از اصلی ترین ویژگیهای وردپرس به شمار میآید.
و بسیاری از شرکتهای هاستینگ (e.g. Bluehost) پیشنهاد نصب وردپرس با یک کلیک را داده اند که به راحتی با زدن یک کلیک وردپرس روی هاست شما نصب میشود. رابط کاربر وردپرس بسیار ساده است و کاربران مبتدی به راحتی با آن ارتباط برقرار میکنند.

داشبورد وردپرس

در وردپرس ایجاد محتوا جدید بسیار آسان است. اگر شما استفاده از یک ویرایشگر را بلد باشید به راحتی میتوانید مطالب جدید در وردپرس ایجاد کنید این روند به صورتی است که به راحتی میتوانید در مطلب تصویر و یا فایل و موارد دیگر پیوست کنید
و حتی به کاربران این امکان را میدهد بدون استفاده از کد ساختار صفحه را بسازند با یک رابط گرافیکی قدرتمند نحوه نمایش را ایجاد و تغییر دهند.

جوملا
از نظر پیچیدگی کارکرد جوملا جای بین وردپرس و دروپال را به خود اختصاص داده است اگر شما شخصی مبتدی نیسیتد به راحتی کار با جوملا را فرامیگیرید.
نصب جوملا نیز به سادگی وردپرس است و حتی ساده تر و به راحتی جوملا را از سایت جوملا جهانی دانلود و نصب کنید و برخی از هاستینگ نیز نصب جوملا با یک کلیک را پیشنهاد میدهند.
از نظر گرافیکی و رابط کاربری جوملا یک مدیرت محتوای با ساختار و ساده برای ساخت منو مطالب جدید دارد و به راحتی میتواند با بخشهای مختلف آن کار کرد.

داشبورد جوملا

سازندگان صفحه جوملا برای راحتی کار کاربران این امکان را برای جوملا تهیه کرده اند که به راحتی صفحات پیچیده سطح بالای بسازند بدون اینکه کدی بزنید و هسته جوملا به راحتی با یک کلیک به روز رسانی میشود و در کل از نظر امکانات ساختاری از وردپرس کامل تر است اما باز هم از نظر کارکرد مقداری پیچیده تر از وردپرس است.

دروپال
نصب دروپال نیز به راحتی دو سیستم دیگر است و به شما امکان ساخت یک سایت سطح بالا را میدهد در کل پیچیدگی کار کردن با دروپال از جوملا و ورد پرس سخت تر است. در بخش مدیریت دروپال گزینه های بسیار زیادی برای سفارشی سازی سایت ارائه شده است و این امر به شما امکان مدیریت کاملی روی سایت را میدهد ولی باید بدانید از کدام بخش میتوانید این کار را کنید درگذشته رابط کاربری دروپال پیچیدگی خاصی داشت و ولی با این حال، در زمان اخیر تلاش هایی برای ساده سازی آن صورت گرفته است. و راحتی کار کردن با ان دو چندان شده است.

داشبورد دروپال

دروپال از نظر فنی پیشرفته تر از سایر سیستم های مدیریت محتوا است. این بدان معناست که نیاز به یک دانش حرفه ای از PHP، HTML و CSS برای ایجاد تغییرات لازم است. این شامل به روز رسانی سایت نیز هست، که شما نیاز به این دارید تا تغییراتی رر کد را انجام دهید تا اجزای موجود را با نسخه جدید سازگار سازید.
در نتیجه، دروپال با تیزهوش ترین منحنی یادگیری همراه است و نیاز به دانش بیشتری نصب دو سیستم دیگر دارد.

3) پشتیبانی

یکی از راه حل های اصلی هر سیستم مدیریت محتوایی انجام خدذمات پشتیبانی آن محصول است. اگر چیزی کار نمی کند، می دانید کجا و با چه کسی صحبت می کنید. در سیستم مدیریت محتوای منبع باز که هیچ مالک خاصی ندارند بهترین پشیبان برای آنها انجمن های وابسته و مرتبط به آن محصول است.

WordPress
یکی از مزایای استفاده از وردپرس این است که شما تبدیل به بخشی از یکی از بزرگترین جوامع آنلاین موجود می شوید. در نتیجه، فرصت های فراوانی برای پشتیبانی برای شما وجود دارد.
انجمن های حمایت رسمی توسط داوطلبان که مشتاق کمک به صورت رایگان هستند، به خوبی از شما اشتقبال می کنند. همچنین اسناد زیادی را در قالب کدکس وردپرس، مستندات توسعه دهندگان و کتابچه های راهنمای ب شما ارائه می دهند.

همچنین یک شبکه گسترده از وبلاگ ها درمورد کارکرد و مشکلات احتمالی وجود دارد بنابراین شما معمولا می توانید راه حل هایی را برای مشکلات خود که به صورت آنلاین منتشر شده پیدا کنید.
علاوه بر این، شما همچنین می توانید گزینه ای برای میزبانی مدیریت وردپرس داشته باشید. میزبان شما از تمام قسمت های فنی وب سایت شما مراقبت می کند. به این ترتیب، شما می توانید به طور کامل در ایجاد محتوای و بازاریابی سایت خود تمرکز کنید.
معمولا به روز رسانی وردپرس برای مشکلات احتمالی هر 3 یا 4 ماه یکبار صورت میپذیرد ،که به شما امکانات جدید، بهینه سازی هسته، بسته های امنیتی عرضه میکند که به راحتی میتوانید هسته وردپرس را بروزرسانی کنید

Joomla
جوملا به عنوان دومين سرويس دهنده منبع باز CMS در وب، ساختار حمايتي خوبي را نيز در اختيار دارد. شما می توانید در انجمن جوملا سؤال کنید و پشتیبانی فنی را در آنجا دریافت کنید. انجمن جوملا به اندازه وردپرس بزرگ نیست اما هنوز هم می توانید پاسخ ها را به سرعت و به آسانی دریافت کنید.
و حتی به شما این امکان را میدهد در انجمن های مربوط به جوملاو یا انجمن های اختصاصی توسعه دهندگان جوملا سوالات خود را مطرح کنید و جواب کامل و قانع کننده ای دریافت کنید.

هسته جوملا برای تعمیر و نگهداری فنی، معمولا بیشتر از وردپرس به روز می شود. به طور کلی، هر یک تا سه ماه یک نسخه جزئی جدید انتشار داده میشود، انتشارات عمده فقط یک بار در سال انجام میشود.

Drupal
دروپال همچنین دارای یک دوره به روز رسانی منظم است. کاربران می توانند یک نسخه جدید دروپال را هر چند ماه یکبار انتظار داشته باشند.

اگر مشکالت فنی یا سوالات دارید، می توانید به پشتیبانی دروپال آموزش ها، انجمن های پشتیبانی و گروه های کاربری تکیه کنید. انجمن بسیارفعال است و به خوبی از شما استقبال می کند با اینکه از انجمن جوملا و وردپرس کوچک تر است.

4) سفارشی سازی سایت

توانایی سفارشی سازی وب سایت های ساخته شده با CMS برای کاربران بسیار مهم است. این سیستم ها باید انعطاف بسیار بالای داشته باشند تا بتوانند با هر سلیقه هر شخص وب سایت آن را راه اندازی کنند.

WordPress
سفارشی سازی یکی دیگر از مزایای پلت فرم وردپرس است. تقریبا هیچ چیز نیست که شما نتوانید تغییر دهید. حتی گزینه های ساخته شده در این نسخه به شما اجازه می دهد تغییرات طراحی و قابلیت های فراگیر روی سایت انجام دهید. از طرح رنگی مدیریت پنل و طراحی سایت به منوهای سفارشی، ویدجت ها، تصاویر پس زمینه و تصاویر هدر. همگی در وردپرس قابل تغییر هستند. برای ورد پرس نزدیک به 55،000 پلاگین و چندین هزار قال آماده برای طراحی سایت تولید شده است. و به راحتی برای تمام اهدافی که در ذهن دارید قالب اماده و افزونه تولید شده است.

قالب های آماده وردپرس

پلاگین های وردپرس

 

Joomla
جوملا همچنین دارای یک اکوسیستم تم و پلاگین برای اضافه کردن ویژگی های جدید به سایت شما است. آنها همچنین دارای انواع مختلفی از پسوند هستند:
• Templates اینها همانند تم های وردپرس هستند. قالب ها نگاه، احساس و چیدمان وب سایت خود را از جمله انتهای عقب به نمایش می گذارند
• Components بخش هایی از صفحه را تغییر دهید و آیتم های منوی خود را در انتهای جوملا داشته باشید.
• Modules معادل ویدجت آنها فرم های جست و جو، کیک پودری و سایر اجزای صفحه را اضافه می کنند.
• Plugins این ها دسته های رویداد هستند که فقط تحت شرایط خاصی اجرا می شوند، مانند بلوک کردن بخش های محتوا.

طراحی با جوملا

Drupal
در دروپال شما میتوانید هر چیزی را بر اساس نیاز سفارشی کنید و توانای ساخت سایتهای سطح بالای را دارید به شرطی که به عنوان یک توسعه دهنده از آن استفاده کنید نه یک شخص آماتور که تازه کار را شروع کرده است.
علاوه بر این، مانند سایر سیستم های مدیریت محتوا، دروپال همچنین بخشی از یک اکوسیستم سالم است. او 40،000 ماژول و بیش از 2600 قالب را برای اضافه کردن قابلیت ها و گزینه های بیشتر به سایت شما اضافه میکند.

افزونه های دروپال

5) بازدهی و عملکرد سایت

یکی از نقاط ارزشمند سیستم های مدیریت محتوا عملکرد سرعت سیستم است که به راحتی میتوانند سایت را در جایگاه بالای بین کاربران و موتورهای جستجو قرار دهند.

WordPress

جالب است برای من که در بسیار از مقالات خارجی عملکرد نسبتاً پایین را یکی از نقاط صعف وردپرس دانستند درست است که پشتیبانی از نسخه های قدیمی برای محصولات وردپرس کمی کمرنگ شده است اما هنوز این سیستم محبوبیت خود را دارد.
درست است که عملکرد وردپرس با دو سیستم مدیرت محتوای دیگر قابل مقایسه نیست اما هنز هم میتواند وب سایت های بزرگ با بارگذاری صفحات زیاد در آن داشته باشیم. پلت فرم وردپرس نیز این را برای ما ثابت کرده که می تواند با موفقیت هزاران صفحه و میلیون ها بازدید کننده ماهانه را اداره کند.

Joomla
جوملا دارای رتبه خوب در مورد عملکرد است. بخشی از این دلیل این است که قابلیت افزایش عملکرد را دارد. به عنوان مثال، شما می توانید ذخیره سازی و فشرده سازی Gzip را از مدیرت فعال کنید تا سرعت و عملکرد سایت را بسیار چشم گیر تغییر دهد. همچنین دارای پلاگین هایی است که حتی میتوانید عملکرد جوملا را سریع تر هم کنند.

بهینه سازی جوملا

به غیر از این، شما باید اقدامات معمولی مانند به حداقل رساندن پلاگین ها و درخواست های HTTP، بهینه سازی تصاویر و غیره را انجام دهید تا سرعت سایت خود را بیشتر کنید. همچنین برخی از هاستینگ های خاص جوملا وجود دارد، که به راحتی با جوملا سازگار هستند.

برای اینکه بتوانید سرعت عملکرد جوملا را افزایش دهید لطفاً مقاله 10 گام تا افزایش سرعت سایت جوملایی را مطالعه کنید.

Drupal
دروپال در حقیقت سریعترین سیستم مدیریت محتوا است. دروپال منابع کمتری مصرف میکند و درخواست کمتری سمت سرور ارسال میکند. این باعث می شود تا بتواند که هزاران صفحه و بازدیدکنندگان همزمان را پشتیبانی کند . در نتیجه، دروپال بسیار مقیاس پذیر است، که محبوبیت آن را در بین وب سایت های بزرگتر توضیح می دهد.
همچنین دارای افزونه های ارزشمندی برای تولید سایتهای حتی سریعتری نیز هست .به خاطر داشته باشید که درست مانند CMS دیگر در این لیست نیست اگر شما نمدانید چگونه با دروپال کار کنید پس بهتر است سمت آن نروید.

6) امنیت سایت

هر مالک وبسایت از خطر ذاتی استفاده از وب سایت آگاه است.و هر مدیری به نوبه خود امنیت وب سایتش یکی از دغدغه های اصلی او میباشد پس بهتر است نیم نگاهی داشته باشیم به امنیت در سیستم های مدیریت محتوا

WordPress
معمولا سیستم مدیرت محتوای که محبوب میشوند بیشتر مورد حمله قرار میگیرد در گذشته وردپرس یکی اهداف اصلی هکرها بود و خسارت زیادی به کاربرن وردپرس وارد کرد.
گذشته از آن، در حال حاضر وردپرس امنیت خوبی برای خود به دست آورده است . معمولا خود هسته وردپرس و هر سیستم مدیرت محتوای دیگر امنیت خود را دارند استفاده از پلاگین های نا امن و مدیریت اشتباه سایت باعث بروز همچین اتفاقاتی میشود.
گذشته از آن، یکی از بزرگترین نقاط ضعف امنیتی وردپرس کاربر است. اطلاعات نامناسب ورود به وب سایت که به روز نشده اند، یکی از دلایل اصلی هک شدن سایت وردپرسی است.

Joomla
معمولا خیلی کم پیش می آید یک سیستم مدیرت محتوا مشکل امنیتی داشته باشد،معمولا بیشتر اتفاقاتی که برای جوملا می افتد مقصر کاربری است که از جوملا اسفاده میکند و یا به روز رسانی نکردن هسته جوملا و یا حتی استفاده از افزونه های نال شده و غیر اصلی خود بخود بستر را برای حملات مخرب سایت ایجاد میکند.
علاوه بر این جوملا افزونه های امنیتی قدرتمندی در اختیار کاربران خود قرار میدهد تا امنیت سایت را بیشتر کند مطالب جوملا نیز یک چک لیست امنیتی همراه خود دارند. که کمک میکند شما بتوانید امنیت سایت خود را بیشتر کنید.

امنیت سایت جوملا

Drupal
امنیت یکی از پررنگ ترین ویژگی های دروپال است. وقتی که یک اسیب پذیری برای دروپال کشف میشود به سرعت بسیار زیاد پیچ های امنیتی دروپال تولید و انتشار می یابند.
علاوه بر این، دروپال با انتشار برنامه های امنیتی سایت شما را امن تر می کند. به عنوان مثال، یک ماژول وجود دارد که گزارش های امنیتی و رویداد ها را در قسمت مدیریت به مدیر سایت اطلاع میدید این به شما کمک می کند تا نقاط ضعف سایت را مشاهده کرده و مقابله کنید.
دروپال بعد از اینکه در سال 2014 بخاط یک حمله sql دچار مشکل شد سعی کرده از آن تاریخ امنیت خود را بالا تر ببرد و جزو سیستم مدیرت محتوای امن به حساب بیاید.

7) انواع وب سایت هایی که می توان ساخت

همانطور که باید گفته شود، تمام سیستم های مورد بحث در این مقاله ویژگی ها و قابلیت های خاصی برای خود دارند و همه با یک هدف کمک به طراحی راحت سایت و مدیریت بهتر توسط افراد عادی پرداخته اند و باید گفت هر کدام از آنها دارای حوزه هایی هستند که در آن می درخشد.

WordPress
اگر چه وردپرس در حال حاضر یک سیستم مدیریت محتوا است که قادر به تولید هر نوع وب سایت است، ولی ریشه اصلی آن در وبلاگ نویسی است. به همین دلیلدر این حوزه بسیار خوب میدرخشد.
اگر میخواهید یک وبلاگ بسازید یا بخشی مرکزی از استراتژی بازاریابی خود را به اشتراک بگذارید، وردپرس بهترین انتخاب برای شما است. همه ویژگی های لازم را از آرشیو های پست تا طبقه بندی یک سیستم نظردهی قدرتمند را دارد. اما فراموش نکنید جوملا و دروپال نیز میتوانند این قابلیت را داشته باشند و به کمک افزونه های جانبی این بستر را فراهم کنند اما در حقیقت وردپرس برای وبلاگ دهی چیز دیگری است.
فروشگاه اینترنتی یکی دیگر از قدرت های وردپرس است. WooCommerce نه تنها محبوب ترین افزونه تجارت الکترونیک وردپرس است، بلکه تقریبا نیمی از فروشگاه های آنلاین در وب نیز از آن استفاده میکنند.

Joomla
از سوی دیگر، جوملا بیشترین توانایی ایجاد شبکه های اجتماعی را دارد. او قابلیت های بسیار زیادی را برای سایت های عضویت، انجمن های گفتگو و سایر امکانات تولید محتوا توسط کاربر را فراهم میکند.افزونه های بسیار زیادی برای این امر وجود دارد که هسته جوملا را قدرتمند و با کارایی تر کند.

فراموش نکنیم جوملا نیز در راه اندازی فروشگاه اینترنتی قدرتمند عمل کرده و بیشترین افزونه های فروشگاهی را انتشار داده است از بهترین های آنها میتواند به هیکاشاپ و ویرچومارت اشاره کرد.

Drupal
همانطور که اشاره شد، دروپال مقیاس پذیر ترین و پر سرعت ترین در بین هر سه سیستم مدیریت محتوا است. به همین دلیل بهتر است که وبسایت های بزرگ، سفارشی، سطح سازمانی را به وسیله دروپال ایجاد کنید. دروپال همچنین می تواند فروشگاه های آنلاین، شبکه های اجتماعی و سایت های انتشاراتی قدرتمند مندی ایجاد کند.

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

8) کدام سیستم برای شما مناسب است

همانطور که میدانید بعد از پیدایش سیستم های مدیریت محتوا تغییر و تحولات اساسی در دنیای وب و برنامه نویسی ایجاد شده است،cms ها باعث پیدایش افراد زیادی شده که سایت خود را به تنهایی ساخته اند و آن را مدیریت میکنند و به مرور زمان این 3 سیستم مدیریت محتوا محبوبیت بسیار زیادی بین کاربران و حتی توسعه دهندگان وب پیدا کرده اند.
از نظر کد باز بودن این سه سیستم با همدیگر مشترک هستند ولی در عین حال تفاوتهای زیادی نیز وجود دارد و کاربرد آنها را برای پروژه های مختلف متفاوت میکند و این مقاله به بررسی این سه سیستم محبوب پرداخت تا به بیان راحت تر کدام یک از سه سیستم مدیریت محتوا برای کار و پروژه شما راحت تر و کاربردی تر هستند و کبتوانید به راحتی بر اساس هدف و پروژه خود یکی از این سه سیستم را انتخاب کنید.

برای کمک بیشتر به این تصمیم، بگذارید به سرعت خلاصه ای از موارد بالا را بیان کنیم:

وردپرس
مبتدی پسند و به شما کمک میکند که به سرعت پروژه خود را شروع کنید. حتی بدون تجربه برنامه نویسی، شما هنوز هم می توانید یک وبسایت بسیار کاربردی حرفه ای و مناسب برای حجم زیادی از بازدید ککنده ایجادکنید. پلت فرم وردپرس قابل شخصی سازی، امن، کاربر پسند بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو به راحتی قابل ویرایش و متناسب با نیاز مشتریان است. اما این را بدانید وردپرس می تواند یک چالش بزرگ برای وب سایت های بزرگ با بازدید بالا باشد و بهترین انتخاب برای سایت های وبلاگ نویسی و خبری اما ما همچنان قدرت وکامرس را فراموش نمیکنیم.

جوملا
جوملا ممکن است بهترین برای شما باشد اگر شما به دنبال زمین میانی بین قدرت خارج از چهارچوب و کاربر پسند بودن هستید و یا میتوان گفت یک گزینه خوب برای شبکه های اجتماعی و فروشگاهی است. یک اکوسیستم کوچکتر از وردپرس و کمتر بهینه شده برای موتورهای جستجو ولی به راحتی توسط افراد متخصص بهینه میشود. جوملا هنوز یک گزینه بسیار عالی و باساختار است که توسط بسیاری از برندهای بزرگ استفاده میشود.

دروپال
در نهایت، اگر شما قصد ایجاد سایت های بزرگ با امکانات گسترده و سفارشی نامحدود دارید، دروپال ممکن است راهی برای رفتن به این مسیر باشد.دروپال برای عملکرد بهتر و سریع تر ساخته شده است. در عین حال، کاملا برای مبتدیان مناسب نیست. به همین دلیل، شما باید به بودجه برای استخدام یک توسعه دهنده دروپال و یا زمان برای یادگیری آن اختصاص دهید و محبوب ترین گزینه برای پیاده سازی سایت شرکت ها و اورگان های دولتی است.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0